Цетиризин - инструкции за употреба, реални партньори и форма за освобождаване (10 мг таблетки, капки, сироп) лекарство за лечение на уртикария, сенна хрема и други прояви на алергии при възрастни и деца по време на бременност. структура

В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството цетиризин. Има прегледи на посетителите на сайта - потребители на това лекарство, както и мнения на лекари на специалисти за употребата на Cetirizine в практиката им. Голямо искане е да се добави активно обратната информация за лекарството: лекарството е помогнало или не е помогнало да се отървем от болестта, при които са наблюдавани усложнения и нежелани реакции, вероятно не са били обявени от производителя в анотацията. Аналози на цетиризин в присъствието на съществуващи структурни аналози. Използвайте за лечение на копривна треска, сенна хрема и други прояви на алергии при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене. Състав на препарата.

цетиризин - конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира Н1-хистамин рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзбуждащо действие. Засяга ранен етап на алергични реакции ограничаване освобождаването на възпалителни медиатори на късен етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазмите на гладките мускули.

Елиминира кожната реакция до прилагането на хистамин, специфични алергени, а също и на охлаждане (със студена уртикария).

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически не предизвиква седация. Началото на действие след еднократно прилагане на 10 мг цетиризин - след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите), се простира над 24 часа срещу курс на лечение толерантност цетиризин антихистаминово действие не се развива.. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

структура

Цетиризин дихидрохлорид + ексципиенти.

Фармакокинетика

Бързо се абсорбира от храносмилателния тракт. Храната не оказва влияние върху пълнотата на приема (AUC), но удължава времето за достигане на Cmax с 1 час и намалява стойността на Cmax с 23%. В малки количества, че се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране с фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на хистамин Н1-рецептор метаболизира в черния дроб със системата на цитохром Р450). Не кумулирайте. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% през червата. Прониква в кърмата.

свидетелство

  • сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, лакримация, претоварена хиперемия);
  • уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);
  • сенна хрема (сенна хрема);
  • сърбеж;
  • ангиоедем (оток на Quincke);
  • сърбеж алергична дерматоза (включително атопичен дерматит, невродермит).

Форми на освобождаване

Таблетките са покрити с капак от 10 mg.

Капки за орално приложение.

Инструкции за употреба и дозировка

При възрастни и юноши над 12-годишна възраст се препоръчва да приемат 10 mg (1 таблетка) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 6 до 12 години и с тегло под 30 кг 5 мг (1/2 таблетка) вечер; с телесно тегло над 30 кг - 10 мг (1 таблетка) вечер. Възможно е да се приемат 5 mg (1/2 таблетка) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).

При възрастни и юноши над 12-годишна възраст се препоръчва да приемат 10 mg (2 мерителни лъжици) цетиризин, за предпочитане вечер.

Деца на възраст от 2 до 12 години и с телесно тегло по-малко от 30 kg се предписват 5 ml (1 мерителна лъжица); с телесно тегло повече от 30 кг - 10 мл (2 мерителни лъжици) вечер. Възможно е да вземете 5 ml (1 мерителна лъжица) 2 пъти на ден (сутрин и вечер).

При възрастни и юноши над 12-годишна възраст се препоръчва да приемат 10 mg (20 капки) цетиризин, за предпочитане вечер.

За деца на възраст 1-2 години лекарството се предписва 2,5 мг (5 капки) 2 пъти на ден; на възраст от 2 до 6 години - 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 5 mg (10 капки) вечер; на възраст от 6 до 12 години - 5 mg (10 капки) 2 пъти на ден (сутрин и вечер) или 10 mg (20 капки) вечер.

Пациентите с бъбречна недостатъчност трябва да намалят препоръчваната доза два пъти.

Ако функцията на черния дроб е нарушена, дозата трябва да се избира индивидуално, особено предпазливо - при едновременна бъбречна недостатъчност.

Не се налага възрастните хора с нормална бъбречна функция да коригират дозата.

При сезонен алергичен ринит продължителността на лечението за възрастни обикновено е от 3 до 6 седмици, а при краткосрочно излагане на алерген е достатъчно да се приеме в рамките на 1 седмица. Продължителността на терапията при деца на възраст над 6 години е от 2 до 4 седмици, а при краткосрочно излагане на алергена е достатъчно да се вземе в рамките на 1 седмица.

Таблетките се приемат перорално, независимо от приема на храна, без да се дъвчат и пият с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

Страничен ефект

  • сухота в устата;
  • диспепсия;
  • главоболие;
  • сънливост;
  • умора;
  • виене на свят;
  • вълнение;
  • мигрена;
  • кожен обрив;
  • ангиоедем;
  • уртикария;
  • сърбеж по кожата.

Противопоказания

  • тежко бъбречно заболяване;
  • бременност;
  • лактация (кърмене);
  • свръхчувствителност към компонентите на лекарството.

Приложение по време на бременност и лактация

Лекарството е противопоказано за употреба по време на бременност. Ако е необходимо да се предпише лекарството по време на кърмене, въпросът за спиране на кърменето трябва да бъде решен.

Приложение при пациенти в старческа възраст

Използвайте внимателно пациенти в старческа възраст.

Употреба при деца

Лекарството под формата на капки за орално приложение е предназначено за деца на възраст над 1 година.

Лекарството под формата на сироп е предназначено за деца на възраст над 2 години.

Лекарството под формата на таблетки е предназначено за деца на възраст над 6 години.

Специални инструкции

Не се препоръчва едновременна употреба на лекарства, които потискат централната нервна система.

На фона на наркотика не трябва да се използва етанол (алкохол).

При прилагане на лекарството при пациенти с диабет трябва да се отбележи, че една таблетка съответства на по-малко от 0.01 XE, 10 мл сироп (2 лъжички) съдържа 3,15 грама на сорбитол (800 мг фруктоза), което отговаря на 0,026 XE.

Във връзка със съдържанието на сиропа, състояща се от глицерол, пропилей гликол, метил 4-хидроксибензоат, пропил 4-хидроксибензоат, докато приема на лекарството при високи дози възможно главоболие, стомашно разстройство, бронхоспазъм, уртикария.

Въздействие върху способността за управление на превозни средства и управление на механизмите

През периода на прилагане на лекарството е необходимо да се въздържат от извършване на потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

Лекарствени взаимодействия

Клинично значимо взаимодействие на цетиризин с други лекарства не е установено.

При съвместна употреба с теофилин (при доза от 400 mg на ден) се наблюдава намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).

Аналози на лекарството Цетиризин

Структурни аналози за активното вещество:

  • Alerza;
  • Allertek;
  • Zintset;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Letizen;
  • Parlazin;
  • Цетиризин хексал;
  • Цетиризин тева;
  • Цетиризин дихидрохлорид;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin.

Аналози за лечебния ефект (средства за лечение на уртикария):

  • Allerfeks;
  • Asmawal 10;
  • астемизол;
  • Berlikort;
  • Веро Лоратадин;
  • хидрокортизон;
  • Gistaglobin;
  • Gistalong;
  • Gistafen;
  • Dekortin;
  • дексаметазон;
  • Задитен;
  • Зиртек;
  • Zodak;
  • Калциев хлорид;
  • Kenakort;
  • Kestin;
  • Klargotil;
  • Klaridol;
  • Klarisens;
  • Claritin;
  • Уред за пречистване;
  • Klarotadin;
  • клемастин;
  • Ksizal;
  • Lomilan;
  • лоратадин;
  • Lordestin;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassit;
  • Oksikort;
  • Parlazin;
  • преднизолон;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Synoderm;
  • Soventol;
  • suprastin;
  • Suprastineks;
  • tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Дълги пътешествия;
  • fenistil;
  • fenkarol;
  • Fortekortin;
  • Хилак форт;
  • Tseleston;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

цетиризин

◊ Таблетки, филмирани бяла или почти бяла, кръгла, двустранна; на напречното сечение - ядрото е бяло или почти бяло.

Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, кросповидон, магнезиев стеарат, силициев диоксид колоид.

Състав на корпуса: [Хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000] или [бял филм плик сух съдържащ хипромелоза, талк, титанов диоксид, макрогол 4000].

10 бр. - опаковки от клетъчен контур (1) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (2) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (3) - опаковки от картон.

Конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира Н1-хистамин рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзбуждащо действие. Засяга ранен етап на алергични реакции ограничаване освобождаването на възпалителни медиатори на късен етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазмите на гладките мускули.

Елиминира кожната реакция до прилагането на хистамин, специфични алергени, а също и на охлаждане (със студена уртикария).

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически не предизвиква седация. Началото на действие след еднократно прилагане на 10 мг цетиризин - след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите), се простира над 24 часа срещу курс на лечение толерантност цетиризин антихистаминово действие не се развива.. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

Бързо се абсорбира от храносмилателния тракт, време да достигне Смакс след хранене - 1 час. Храната не повлиява на пълнотата на приема (AUC), но удължава за 1 час времето за достигане на Смакс и намалява стойността на Смакс на 23%. Когато се прилага в доза от 10 mg 1 пъти дневно в продължение на 10 дни, равновесната концентрация в плазмата е 310 ng / ml и се отбелязва след 0,5-1,5 часа след приложението. Свързването с плазмените протеини е 93% и не се променя с концентрацията на цетиризин в диапазона 25-1000 ng / ml. Фармакокинетичните параметри на цетиризин се променят линейно, когато се прилагат в доза от 5-60 mg. Vг - 0,5 l / kg. В малки количества той се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране, за да образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други Н блокери1-рецептори на хистамин, метаболизирани в черния дроб с участието на системата на цитохром Р450). Не кумулирайте. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено от бъбреците и около 10% през червата.

Системен клирънс - 53 ml / min. T1/2 при възрастни 7-10 часа, при деца 6-12 години 6 часа, при деца 2-6 години 5 часа, при деца 6 месеца до 2 години 3 часа При пациенти в старческа възраст Т1/2 повишава с 50%, системният клирънс се намалява с 40% (намалена бъбречна функция).

При пациенти с нарушена бъбречна функция (клирънс на креатинин под 40 ml / min) клирънсът на лекарството намалява и T1/2 (например при пациенти на хемодиализа, общият клирънс се понижава с 70% и е 0,3 ml / min / kg, а T1/2 удължен 3 пъти), което изисква съответна промяна в режима на дозиране.

При пациенти с хронично чернодробно заболяване (хепатоцелуларна, холестатична или билиарна цироза) се наблюдава увеличение на Т1/2 с 50% и намаляване на общия клирънс с 40% (коригирането на режима на дозиране се изисква само при съпътстващо намаляване на скоростта на гломерулна филтрация). Прониква в кърмата.

- сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит (сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

- уртикария (включително хронична идиопатична уртикария);

- сенна хрема (сенна хрема);

- ангиоедем (оток на Quincke);

Сърбежна алергична дерматоза.

- намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);

- хронична бъбречна недостатъчност;

- възраст на децата до 6 години;

- Свръхчувствителност към цетиризин, други компоненти на лекарството, хидроксизин.

C вНИМАНИЕ: възраст (вероятно намаление на гломерулната филтрация).

Вътре, независимо от приема на храна, без дъвчене и пиене с достатъчно количество течност, за предпочитане вечер.

Възрастни и деца на възраст над 6 години (с телесно тегло над 30 кг) - 1 раздел. 1 път / ден.

Лекарството обикновено се понася добре. Нежеланите реакции се срещат рядко и са с преходен характер.

От храносмилателната система: сухота в устата, нарушено храносмилане.

От нервната система: замайване, главоболие, сънливост, умора, възбуда, мигрена.

Алергични реакции: ангиоедем, кожни обриви, сърбеж, уртикария.

симптоми (с единична доза от 50 mg): сухота в устата, сънливост, задържане на урина, запек, тревожност, повишена раздразнителност.

лечение: стомашен лаваж, симптоматична терапия. Не е определен специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

При съвместно приложение с теофилин (400 mg / ден) се наблюдава намаляване на общия клирънс на цетиризин (кинетиката на теофилин не се променя).

Миелотоксичните лекарства увеличават проявите на хематоксичност на лекарството.

Не е открита клинично значими взаимодействия с други лекарства (псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид).

Не се препоръчва едновременна употреба с алкохол и лекарства, които потискат централната нервна система.

Влияние върху способността за шофиране и контролни механизми:

По време на лечението е необходимо да се въздържат от извършване на потенциално опасни дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции. Когато дозата е превишена до 10 mg / дневно, способността за бързи реакции може да се влоши.

Не се препоръчва употребата на лекарството по време на бременност. защото Цетиризин прониква в кърмата, не се предписва по време на кърмене.

Деца на възраст над 6 години (с телесно тегло над 30 кг) - 1 раздел. 1 път / ден.

Противопоказан при деца под 6 години.

- намалена бъбречна функция (креатининов клирънс 30-49 ml / min);

Хронична бъбречна недостатъчност.

Пазете лекарството на сухо, тъмно място при температура не по-висока от 25 ° С.

Да се ​​пази от деца.

Срок на годност - 2 години.

Не използвайте след изтичане на срока на годност.

Цетиризин: инструкции за употреба

Лекарството Цетиризин принадлежи към групата на блокерите на хистамин N1 рецепторите и е антиалергичен агент.

Форма и състава на препарата

Лекарството цетиризин се предлага под формата на таблетки за орално приложение. Бели таблетки, филм-защитна обвивка, изпъкнала от двете страни, кръгли, пакетирани в блистери от 10 части (1-3) в кутия, свързани с лекарството по абстрактно описание таблетки характеристики.

Всяка таблетка съдържа 10 mg активна съставка - цетиризин дихидрохлорид, както и редица допълнителни помощни вещества, включително лактоза монохидрат.

Индикации за употреба

Лекарството Cetirizine се предписва на пациенти, за да спрат и предотвратят клиничните прояви на алергична реакция при следните условия:

  • ринит, причинен от цъфтящи растения, билки, цветя;
  • алергичен конюнктивит;
  • уртикария, включително идиопатична и алергична;
  • сенна хрема;
  • алергична ринорея;
  • сърбеж на кожата с дерматит, включително атопичен дерматит;
  • ангиоедем;
  • алергична реакция към ултравиолетови лъчи;
  • ухапвания от насекоми и подуване на кожата на фона на ухапване.

Лекарството може да се предписва и на пациенти, които са склонни да развият алергични реакции към лекарства, например антибиотици, сиропи за кашлица и други.

Противопоказания

Таблетки Цетизирин може да се приема перорално само след внимателно изследване на приложената анотация, тъй като лекарството има редица противопоказания и ограничения за употреба:

  • тежко бъбречно заболяване, придружено от нарушение на функцията на тялото;
  • възраст до 6 години;
  • повишена чувствителност към цетиризин;
  • бременността и периода на кърмене;
  • лактозна непоносимост, синдром на малабсорбция;
  • остра чернодробна недостатъчност.

Относителното противопоказание за назначаването на лекарството за пациентите е брадикардия, заболявания на ЦНС, възраст над 65 години.

Дозиране и администриране

Таблетки Цетиризин има продължителен (продължителен) антиалергичен ефект. Лекарството се приема в доза от 10 mg 1 път на ден, за предпочитане през нощта, таблетката веднага се поглъща, без да се смачква, изцежда се с достатъчно вода.

Деца над 6-годишна възраст, дозата се определя индивидуално, в зависимост от телесното тегло. Терапията се започва с 5 mg (1/2 таблетка) веднъж дневно. Продължителността на лечението се определя от лекаря за всеки отделен пациент.

Употреба по време на бременност по време на кърмене

Не са провеждани проучвания и клинични изпитвания на лекарството Цетиризин и неговото действие върху бременността и вътрематочното развитие на плода. Предвид липсата на информация за безопасността на таблетките за майката и плода, лекарството Cetirizine не се предписва на бременни жени.

Активното активно вещество на таблетките се екскретира в майчиното мляко и може да проникне в тялото на детето, така че лекарството Cetirizine не се предписва на кърмещи майки. Ако е необходимо да се лекува кърмеща майка, препоръчително е да се реши проблемът с спирането на кърменето.

Нежелани събития

Обикновено лекарството Cetirizine обикновено се понася от пациентите, но при неправилно изчислена доза, свръхчувствителност към компонентите на хапчето или продължително неконтролирано използване на лекарството, могат да се развият нежелани реакции:

  • от страна на органите на храносмилателния канал - сухота в устата, тежка жажда, тежест в стомаха, липса на апетит, понякога гадене, запек;
  • от нервната система - замайване, сънливост, летаргия, умора, главоболие, раздразнителност, апатия;
  • алергични реакции - обрив по кожата, сърбеж на кожата, идиопатична уртикария;
  • от сърдечно-съдовата система - повишено кръвно налягане, задух, болка в гръдния кош, брадикардия, нарушение на сърдечния ритъм.

Ако се появят едно или повече нежелани реакции, лекарството трябва незабавно да се преустанови и да се консултирате с лекар.

свръх доза

В случай на умишлено излишък от предписаната доза или продължително неконтролирано използването на големи количества от лекарството в пациента развива симптоми на предозиране са клинично изявени повишени описани странични ефекти, диплопия, инхибиране на съзнание, повишено кръвно налягане и вътреочно налягане, бъбречна недостатъчност.

Лечението на предозиране се състои в незабавното анулиране на терапията с лекарството, стомашна промивка, прилагане на участници и симптоматична терапия.

Взаимодействие на лекарството с други лекарства

При едновременното приложение на Cetirizine таблетки с Teofillin клирънсът на Cetirizine намалява, което трябва да се има предвид и да не се предписват тези лекарства едновременно.

Не се препоръчва да се предписват таблетки Cetirizine едновременно с антиациди или ентеросорбенти, тъй като това лекарствено взаимодействие води до намаляване на терапевтичния ефект на антихистамин.

Под въздействието на лекарството Цетиризин се подобрява терапевтичният ефект на успокоителни, антидепресанти и психолептици.

Специални инструкции

Таблетки Цетиризин трябва да се предписва с повишено внимание на пациенти в старческа възраст поради намаляване на гломерулната им филтрация и висок риск от странични ефекти върху лекарството.

По време на лечението с таблетки Cetirizine не трябва да пиете алкохол, тъй като това увеличава риска от странични ефекти от централната нервна система.

Лекарството не се предписва на деца под 6-годишна възраст, тъй като няма опит с употребата на таблетки в тази възрастова група и не е установена безопасност на лекарството.

По време на терапията с лекарства, трябва да се въздържате от шофиране и контролиране на техниката, което изисква повишена концентрация на внимание. Това се дължи на вероятността от внезапно замайване и сънливост под влияние на таблетки.

Аналози на таблетки Цетиризин

Аналозите на препарата Cetirizine са:

  • Цирtek капки;
  • Зодак капки;
  • Кларитин таблетки, сироп;
  • Loratadine.

Преди да замените предписаното лекарство с аналог, трябва да прочетете приложените инструкции за противопоказания и възрастови ограничения.

Условия за отпускане и съхранение

Таблетки Цетиризин се продава от аптеките без рецепта. Съхранявайте лекарството на място, недостъпно за деца, при температура не повече от 25 градуса. Срокът на годност на таблетките от датата на производство е 2 години, който не се приема устно след изтичане на срока на годност.

Цетиризин цена

Цената на наркотика Cetirizine в аптеките в Москва средно е 75 рубли.

цетиризин

Описанието е актуално 02.07.2016

  • Латино име: Цетиризин
  • ATX код: R06AE07
  • Активна съставка: Цетиризин (Цетиризин)
  • производител: Obolenskoe, VERTEKS, Ozon LLC, фармацевтичен завод "Березовски" (Русия), Glochem Industries (Индия)

структура

B 1 таблетка - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. МСС, силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, като спомагателен компонент.

B1 ml капки - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Бензоена киселина, пропилей гликол, глицерол, вода, натриев ацетат, като спомагателни вещества.

Форма на издаване

  • таблетки в черупката на Cetirizine Teva 10 mg.
  • Cetirizine Gexal капки за перорално приложение във флакони от 10 ml или 20 ml.

Фармакологично действие

Фармакодинамика и фармакокинетика

фармакодинамика

Блокиращият Н1-хистамин рецептори, конкурентен антагонист хистамин. Елиминира проявите на алергични реакции, които притежават protivoekssudativnoe и антипуритично действие. Намалява пропускливостта на капилярите, елиминира мускулния спазъм и кожната реакция (със студ уртикария). Намалява хиперактивността на бронхопулмоналната система при пациенти с астма в отговор на освобождаването на хистамин.

Почти няма антихолинергичен и седативен ефект. Ефектът се наблюдава след 1 час, максимумът на действие се определя след 4 часа, а продължителността е 24 часа. Процедурата продължава 3 дни след края на лечението. На фона на лечението не се развива толерантност към действието на лекарството.

Фармакокинетика

При поглъщане добре погълнат. C max се определя в кръвта след 1 h. Той се свързва с протеините с 93%. Не кумулирайте. Метаболизирани до неактивен метаболит, 60% се екскретират през бъбреците за 96 часа и малка част от активното вещество (10%) - през червата. Т1 / 2 е 7-10 часа.Т1 / 2 при деца 6-12 години - 6 часа.Тъй има повишение на T1 / 2, ако функцията на бъбреците и черния дроб е нарушена.

Индикации за употреба

Противопоказания

  • свръхчувствителност;
  • възраст до 6 години (за таблетки);
  • бременност;
  • кърмене;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • глюкозо-галактозна малабсорбция;
  • непоносимост към лактоза.

С повишено внимание се предписва при тежка бъбречна недостатъчност при пациенти в старческа възраст, при едновременно приемане барбитурати, етанол, опиоидни аналгетици, производни бензодиазепин. По време на периода на приемане избягвайте управлението на транспорта.

Странични ефекти

По-чести нежелани реакции:

Рядко срещани нежелани реакции:

Инструкции за употреба Сетиризин (Метод и дозировка)

Drops Cetirizin Hexal, инструкции за употреба

На възрастни и деца на възраст от 12 години се предписват 20 капки (съответстващи на 10 mg), за предпочитане вечер. Деца 6 -12 години - 20 капки вечер, от 2 до 6 години - 10 капки вечер, 1 до 2 години 5 капки 2 пъти на ден.

Пациентите в старческа възраст не променят дозата. При бъбречна недостатъчност препоръчваната доза се редуцира до 2 пъти. При чернодробна недостатъчност дозата се избира индивидуално. Продължителност на лечението със сезонен алергичен ринит 3 - 6 седмици. Ако цъфтежа на растенията не е удължен, а прашецът действа за кратко - една седмица.

Инструкции за употреба Cetirizine Teva

Таблетките се приемат през устата, цели, по-добре вечер, като се има предвид седативния ефект. Възрастни и деца на възраст над 12 години се предписват 10 mg на ден. Деца 6-12 години с тегло над 30 кг - 10 мг 1 път на ден, с тегло по-малко от 30 кг - 5 мг веднъж дневно.

свръх доза

Предозирането се проявява сънливост при възрастни, при деца с безпокойство и раздразнителност, със забавяне на уринирането, запек, сухота в устата, разширени ученици, тахикардия.

Лечението се състои в стомашна промивка и администриране enterosorbents. Извършва се симптоматично лечение. Няма антидот. Хемодиализата не е ефективна.

взаимодействие

Взаимодействия с циметидин, еритромицин, кетоконазол, диазепам, азитромицин не е открит. Приложение с теофилин води до намаляване на просвета цетиризин. Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността цетиризин. Трябва да се внимава, когато се използват лекарства, които потискат централната нервна система.

Лекарството подобрява ефектите на алкохола, така че приемането му не е допустимо по време на лечението с това лекарство. Употребата на цетиризин трябва да се преустанови три дни преди извършването на алергични тестове.

Условия за продажба

Издаден без лекарско предписание.

Условия за съхранение

Температура на съхранение до 25 ° C

Дата на изтичане на срока

Цетиризин по време на бременност

Официалните инструкции посочват, че лекарството е противопоказано, когато от бременността. Това се основава на факта, че в тази категория не са провеждани адекватни проучвания на жени, въпреки че проучванията върху животни не са идентифицирали рисковете от неблагоприятни ефекти върху плода (рискова категория за фетус В от FDA). Също така, няма данни за изолирането му с кърмата, така че да не се използва в периода на хранене на бебета.

Въпреки това, в зависимост от няколко изследвания на лекарството върху възможността за използване при бременни жени през първия триместър, това не води до увеличаване на броя на вродени дефекти, честотата на спонтанните аборти и преждевременно раждане. Тежестта на новородените, чиито майки били взети от Цетиризин, също не се различавала.

Ако е необходимо да се използват противоалергични лекарства по време на бременност, след това да се претеглят всички рискове, трябва да се даде предимство fenkarol, цетиризин и лоратадин, което е по-добре да не назначаваме през първия триместър.

Аналози на цетиризин

Отзиви за Cetirizine

От какво таблетки Cetirizine? Това е антиалергично (антихистаминово) лекарство от второ поколение, което има бързо начало на действие и продължителна продължителност. Употребата на лекарството е оправдана в случаите, когато е необходимо дългосрочно лечение на алергични заболявания: хронично уртикария, целогодишен ринит.

Характеристиката му е висока способност за проникване в кожата, така че е ефективна за кожни прояви на алергии - атопичен дерматит, уртикария, обриви на алергичен генезис. От всички лекарства от второ поколение, само Cetirizine се използва при деца от 6 месеца.

Висок афинитет към хистаминовите рецептори Н1 минимизира страничните ефекти. Според прегледите на пациентите, дори продължителната употреба на лекарството не причинява сухота в устата, носа, запек. Редица лекарства в тази група имат кардиотоксичен ефект и Cetirizine, СебастинЗ, лоратадин, акривастин нямат такъв ефект.

Отзивите за Cetirizin Hexal са положителни, пациентите отбелязват своята ефективност и най-вече - разнообразието от форми на освобождаване. Родителите отбелязват голямата приемливост на децата от лекарството под формата на капки. В аптеката има голям избор от дозирани форми със същото активно вещество. Цетиризин хидрохлорид капките се предлагат под имената Зиртек, Zodak, Pralazin, и под формата на сироп Zerinal, Tsetrin, Zintset, което увеличава възможностите за тяхното приложение. С всичко това лекарството се счита за лекарство, което има седативен ефект (за който не може да се каже Amertile), което ограничава използването му.

Цени Цетиризина, къде да купите

Можете да закупите този наркотик във всяка аптека. Цената зависи от производителя. Цената на таблетките Cetirizine Teva е от 94-137 гърла. За децата формата на освобождаване е по-удобна - капки. Цена на капките Cetirizine Hexal 223-252 rub. Същата фармацевтична компания произвежда таблетна форма.

Има аптечна мрежа и руснака Cetirizine Vertex, 20 таблетки, които могат да бъдат закупени за 80 - 116 рубли. С тези препарати активната съставка qетиризан хидрохлорид.

В аптечната мрежа са представени препарати, съдържащи цетиризин дихидрохлорид: Tsetrin (239-263 рубли) и Амертил, без да има седативен ефект.

Цетиризин - инструкция за употребата на таблетки, капки и сироп, от които да се прилагат аналози

Цетиризин е антиалергично (антихистаминно) лекарство от второ поколение, което има бързо начало на действие и продължителна продължителност на действие. Употребата на лекарството е оправдана в случаите, когато е необходимо дългосрочно лечение на алергични заболявания: хронична уртикария, целогодишен ринит. Лекарството предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзпалително действие. Произвежда се под формата на таблетки, капки и сироп за орално приложение.

Състав и форма на освобождаване

Цетиризин (CETIRIZINE) е противоалергично лекарство. Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите. Това лекарство е включено в списъка на необходимите лекарства и се дава без рецепта.

Спомагателните вещества на Цетиризин включват:

  • колоиден силициев диоксид;
  • лактоза монохидрат;
  • кросповидон;
  • магнезиев стеарат;
  • микрокристална целулоза:
  • черупка: хипромелоза, полидекстроза, макрогол, титанов диоксид.
  • Бяла, продълговата форма на таблети на цетиризин
  • Безцветни, прозрачни капки за орално приложение
  • Безцветен, прозрачен сироп за поглъщане, с мирис на банан

Фармакологично действие

Възприемането на тялото на лекарството започва още на етапа на приема му. Активно напоена горния слой на епидермиса и лигавицата в контакт вече в устата и след това в червата, активното вещество предизвиква намаляване на активността на алергия.

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически не предизвиква седация. Началото на действие след еднократно прилагане на 10 мг цетиризин - след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите), се простира над 24 часа срещу курс на лечение толерантност цетиризин антихистаминово действие не се развива.. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

Лекарството е в състояние да предотврати и намали кожната реакция, която настъпва при освобождаването на хистамин и когато специфичните алергени навлизат в кожата.

свидетелство

Какво помага? Съгласно инструкциите, Cetirizine е показан в следните случаи:

  • уртикария, включително хронична идиопатична;
  • алергичен конюнктивит;
  • сезонен и целогодишен алергичен ринит (като симптоматично лечение);
  • дерматози, течащи със сърбеж, включително невродермит, атопичен дерматит.

Лекарството може да се предписва и на пациенти, които са склонни да развият алергични реакции към лекарства, например антибиотици, сиропи за кашлица и други.

Със специална грижа Cetirizine се предписва на възрастни хора и на хора, страдащи от хроничен пиелонефрит в средните и тежки стадии.

Инструкции за употреба

За да постигнете максимален ефект, трябва да приемете таблетките "Cetirizine" правилно. Аналогът трябва да се използва и след задълбочено проучване на инструкциите. Лекарството се приема перорално. Не е нужно да дъвчете таблетките. Измийте ги обилно с вода. Медикаментите могат да се използват независимо от приема на храна. Повишава се скоростта на постене на засмукване на таблетките.

Цетиризин таблетки

Таблетките се приемат през устата, цели, по-добре вечер, като се има предвид седативния ефект. Възрастни и деца на възраст над 12 години се предписват 10 mg на ден. Деца 6-12 години с тегло над 30 кг - 10 мг 1 път на ден, с тегло по-малко от 30 кг - 5 мг веднъж дневно.

Цетиризин капки

Прилагайте Cetirizine вътре, независимо от приема на храна.

Указания за употреба за деца и възрастни:

  • При възрастни и юноши на възраст над 12 години се препоръчва да приемат 20 капки (10 mg) дневно, за предпочитане вечер.
  • Деца на възраст 6-12 години, 10 капки (5 mg) два пъти дневно сутрин и вечер или 20 капки (10 mg) вечер.
  • Деца на възраст 2-6 години, 10 капки (5 mg) вечер или 5 капки (2,5 mg) сутрин и вечер.
  • Деца на възраст 1-2 години, 5 капки (2,5 mg) два пъти дневно.

Благодарение на инхибиращия ефект на цетиризин върху централната нервна система лекарството под формата на капки трябва да е с повишено внимание при деца под една година, в която факторите, които увеличават риска от SIDS - синдром на внезапната детска смърт.

сироп

Цетиризин сироп в стъклени бутилки от 75 ml или 150 ml, комплектовани с 5 ml мерителна лъжица заедно с инструкции за употреба в картонена кутия.

Деца от 2 до 12 години и с телесно тегло по-малко от 30 кг, предписани в доза от 5 мл, ако теглото е повече, тогава се нуждаете от 10 мл от лекарството на ден. Пациентите на възраст над 12 години се нуждаят от дневна доза от 10 ml. Можете да приемате 2 пъти дневно (сутрин и вечер) за 5 ml (1 мерителна лъжица).

При бъбречна недостатъчност препоръчителната доза трябва да бъде намалена с коефициент 2.

Противопоказания

Цетиризин трябва да се прилага внимателно при пациенти в напреднала възраст, тъй като тази група пациенти може да намали гломерулната филтрация. Освен това, трябва да се внимава в случай на предписване на лекарства за хроничен пиелонефрит в средните и тежки стадии.

Официалното указание гласи, че лекарството е противопоказано при бременност.

Странични ефекти за тялото

Обикновено лекарството Cetirizine обикновено се понася от пациентите, но при неправилно изчислена доза, свръхчувствителност към компонентите на хапчето или продължително неконтролирано използване на лекарството, могат да се развият нежелани реакции:

  • сухота в устата;
  • диспепсия;
  • главоболие;
  • сънливост;
  • умора;
  • виене на свят;
  • вълнение;
  • мигрена;
  • кожен обрив;
  • ангиоедем;
  • уртикария;
  • сърбеж по кожата.

С повишено внимание използвайте лекарството Cetirizine-Teva при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност с умерена и тежка тежест при пациенти в старческа възраст (възможно е да се намали гломерулната филтрация).

При силно изразените странични ефекти се препоръчва да се прекрати приемането на даден препарат и да се замени с аналози на действието.

свръх доза

Прекомерното използване на горепосоченото лекарство може да предизвика развитие на следните симптоми:

  • сънливост,
  • летаргия,
  • задържане на уриниране,
  • обща слабост,
  • главоболие,
  • тахикардия,
  • повишена умора и раздразнителност.

Специални инструкции

Не се препоръчва едновременна употреба с алкохол и лекарства, които потискат централната нервна система.

По време на лечението експертите препоръчват да не се ангажират с дейности, които изискват повишено внимание. Таблетките могат да причинят сънливост и лек световъртеж. Не е желателно да се движите зад волана на колата.

Съгласно инструкциите, цетиризин е забранен за употреба по време на бременност и лактация.

Взаимодействие с други лекарства

Клинично значими взаимодействия на цетиризин с други лекарства не са установени.

Срок на годност на таблетките

Пазете лекарството на сухо, тъмно място при температура не по-висока от 25 ° С.

  • Таблетки, капки и сироп: съхранявайте 3 години. Отвореният флакон може да се използва в продължение на 6 месеца.

Не използвайте лекарствения продукт след посочената дата на изтичане.

аналози

Най-честите и най-ефективни аналози на Cetirizine са:

Преди да замените предписаното лекарство с аналог, трябва да прочетете приложените инструкции за противопоказания и възрастови ограничения.

Цени в аптеките

Приблизителната цена на цетиризин е посочена в таблицата:

Цетиризин (Цетиризин)

съдържание

Структурна формула

Руското име

Латинското наименование на веществото е цетиризин

Химично наименование

[2- [4 - [(4-хлорофенил) фенилметил] -1 -пиперазинил] етокси] оцетна киселина (като хидрохлорид)

Брутна формула

Фармакологична група на веществото цетиризин

Носологична класификация (ICD-10)

CAS код

Характеристики на веществото Цетиризин

Пиперазиновото производно, бял кристален прах, е разтворим във вода, молекулното тегло е 461.82.

фармакология

Цетиризин е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентните хистамин антагонисти и блокира Н1-хистамин рецептори.

В допълнение към антихистаминов ефект и предотвратява развитието на цетиризин улеснява алергични реакции при доза от 10 мг на 1 или 2 пъти на ден, за да инхибира късната фаза на агрегация на еозинофили в кожата и конюнктивата на пациенти с алергични реакции.

Клинична ефикасност и безопасност

Проучванията при здрави доброволци показват, че цетиризин, когато се приема в дози от 5 или 10 мг значително инхибира реакцията под формата на обрив и зачервяване на приложение към кожата във високи концентрации на хистамин, но не корелация с ефикасност. В 6-седмично плацебо-контролирано проучване, включващо 186 пациенти с алергичен ринит и астма едновременно лека до умерена поток показва, че като Цетиризин 10 мг един път на ден намалява ринит симптоми и няма ефект върху функцията на белите дробове.

Резултатите от това проучване потвърждават безопасността на цетиризин при пациенти с алергии и бронхиална астма на белия дроб и умерен курс.

В плацебо-контролирано проучване е показано, че приемането на цетиризин в доза от 60 mg / ден в продължение на 7 дни не е довело до клинично значимо удължаване на QT интервала. Приемът на цетиризин при препоръчваната доза показва подобрение в качеството на живот на пациентите с целогодишен и сезонен алергичен ринит.

Деца. При 35-дневно проучване с пациенти на възраст 5-12 години не са установени признаци на имунитет към антихистаминовия ефект на цетиризин. Нормалната кожна реакция към хистамина е възстановена в рамките на 3 дни след оттеглянето на лекарството с неговото многократно прилагане.

В 7-дневно, плацебо-контролирано проучване на цетиризин, под формата на лекарствен продукт сироп, безопасността на употребата му е доказана с участието на 42 пациенти на възраст от 6 до 11 месеца. Цетиризин се прилага в доза от 0.25 мг / кг, 2 пъти на ден, което отговаря на около 4.5 мг на ден (обхват на дозата е от 3.4-6.2 мг на ден).

Употреба при деца от 6 до 12 месеца е възможно само при предписване на лекар и под строг медицински надзор.

Фармакокинетичните параметри на цетиризин, прилагани в дози вариращи от 5 до 60 mg, варират линейно.

Tмакс в кръвната плазма е (1 ± 0,5) h и Смакс - 300 ng / ml.

Такива фармакокинетични параметри като Смакс в кръвната плазма и AUC, имат хомогенен характер. Храненето не засяга пълната абсорбция на цетиризин, въпреки че неговата скорост намалява. Бионаличността на различните дозирани форми на цетиризин е сравнима.

Цетиризинът (93 ± 0,3)% се свързва с кръвните плазмени протеини. Vг е 0,5 l / kg. Цетиризин не повлиява свързването на варфарин с протеини.

Цетиризин не се подлага на обширен първичен метаболизъм.

T1/2 е около 10 часа.

Когато цетиризин е приеман в дневна доза от 10 mg в продължение на 10 дни, не е наблюдавана кумулация.

Приблизително 2/3 от дозата се екскретира непроменена в урината.

Специални групи пациенти

Възрастните. При 16 възрастни лица при еднократно приемане на цетиризин в доза от 10 mg T1/2 е по-висок с 50%, а клирънсът е по-нисък с 40% в сравнение с не-възрастни хора.

Намаляването на клирънса на цетиризин при пациенти в старческа възраст вероятно е свързано с намаляване на бъбречната функция при тази категория пациенти.

Бъбречна недостатъчност. При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (Cl креатинин> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при здрави доброволци с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и пациенти на хемодиализа (Cl креатинин 10 ml / min, се изисква коригиране на дозовия режим); пациенти с напреднала възраст (с възрастово намаление на гломерулната филтрация); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с фактори, предразполагащи към задържане на урината (вж. "Предпазни мерки"); възраст до 1 година (за дозираната форма на капката); периода на кърмене.

Приложение по време на бременност и лактация

При анализиране на проспективните данни за повече от 700 случая на бременност няма случаи на формиране на дефекти в развитието, ембрионална и неонатална токсичност с ясна причинно-следствена връзка с употребата на цетиризин.

Експерименталните проучвания при животни не показват никакви преки или непреки нежелани ефекти на цетиризин върху развиващия се фетус, хода на бременността и постнаталното развитие.

Не са провеждани адекватни и строго контролирани клинични проучвания за безопасността на цетиризин по време на бременност, така че не трябва да се използва по време на бременност.

Категория на действието на FDA - Б.

Цетиризин се екскретира в майчиното мляко - от 25 до 90% от концентрацията му в кръвната плазма, в зависимост от времето след назначаването. По време на кърменето се използва след консултация с лекаря, ако очакваната полза за майката надвишава потенциалния риск за детето.

Плодовитостта. Наличните данни за въздействието върху човешката плодовитост са ограничени, но няма неблагоприятен ефект върху фертилитета.

Странични ефекти на цетиризин

Данни от клинични изпитвания

Резултатите от клиничните проучвания показват, че употребата на цетиризин в препоръчваните дози води до развитие на незначителни нежелани ефекти върху ЦНС, включително сънливост, умора, замаяност и главоболие. В някои случаи е регистрирано парадоксално стимулиране на централната нервна система.

Въпреки факта, че цетиризин е селективен блокер на периферната Н1-рецепторите и почти няма антихолинергичен ефект, има съобщения за единични случаи на затруднено уриниране, нарушения на настаняването и сухота в устата.

Съобщени нарушения на чернодробната функция, придружени от повишени нива на чернодробни ензими и билирубин. В повечето случаи нежеланите реакции са отстранени след спиране на цетиризин.

Списъкът с нежеланите странични реакции. Има данни, получени по време на двойно-слепи контролирани клинични проучвания, целящи да сравнят цетиризин и плацебо или други антихистаминови лекарства, използвани в препоръчаните дози (10 мг 1 път дневно в продължение на цетиризин) в повече от 3200 пациенти, въз основа на които е възможно да се извършват по-надежден анализ данните за безопасност.

Според резултатите от комбинирания анализ на плацебо-контролирани проучвания при прилагането на цетиризин 10 мг (п = 3260) и плацебо (п = 3061), следната нежелана реакция с честота от 1% или по-висока бяха открити.

Общи нарушения и нарушения на мястото на инжектиране: умора - 1,63 и 0,95%.

От нервната система: замайване - 1,1 и 0,98%; главоболие 7.42 и 8%.

От храносмилателния тракт: Коремна болка - 0,98 и 1,08%; сухота в устата - 2,09 и 0,82%; гадене - 1,07 и 1,14%.

От страна на психиката: сънливост - 9,63 и 5%.

От дихателната система, гръдния кош и медиастинума: фарингит - 1,29 и 1,34%.

Въпреки че честотата на сънливост в групата на цетиризин е по-висока от тази в плацебо групата, в повечето случаи това нежелано събитие е било леко или умерено тежко. При обективна оценка, проведена в други проучвания, беше потвърдено, че употребата на цетиризин в препоръчваната дневна доза при здрави млади доброволци не оказва влияние върху ежедневната им активност.

Деца. В плацебо-контролирани проучвания при деца на възраст от 6 месеца до бяха идентифицирани 12 години от датата на нежелано взаимодействие с честота от 1% и по-висока при групите, третирани с цетиризин (п = 1656) и плацебо (п = 1294).

От храносмилателния тракт: Диария - 1 и 0,6%.

От страна на психиката: сънливост - 1,8 и 1,4%.

От дихателната система, гръдния кош и медиастинума: ринит - 1,4 и 1,1%.

Общи нарушения и нарушения на мястото на инжектиране: умора - 1 и 0,3%.

Опитът от повторно регистрирано заявление

В допълнение към нежеланите събития, установени в клиничните проучвания и описани по-горе, в постмаркетинговото приложение на цетиризин са наблюдавани следните нежелани реакции.

Нежеланите реакции са представени по-долу по отношение на класовете на системните системи MedDRA и честотата на развитие, въз основа на данните от постмаркетинговото приложение на цетиризин.

Честотата на нежеланите реакции е определена, както следва: много често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, ®

цетиризин

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

Цетиризин е противоалергично лекарство. Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите.

Състав и форма на освобождаване

Лекарството се произвежда в три дозирани форми:

  • Бяли, продълговати формални таблетки, съдържащи по 10 mg цетиризин дихидрохлорид. Помощни съставки: лактоза монохидрат, микрокристална целулоза, титанов диоксид, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат. В опаковки от 7 или 10 таблетки.
  • Безцветни прозрачни капки за орално приложение, съдържащи 10 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 ml. Помощни съставки: натриев ацетат трихидрат, бензоена киселина, пропилей гликол, 85% глицерол, дестилирана вода. В бутилките - капчици за 10 или 20 мл.
  • Безцветен прозрачен сироп за поглъщане с мирис на банан, съдържащ 1 mg цетиризин дихидрохлорид в 1 ml. Допълнителни компоненти: 85% глицерол, натриев захарин, банан вкус, сорбитол 70%, оцетна киселина 20%, пропил парахидроксибензоат, натриев ацетат, метил парахидроксибензоат, пропиленгликол. В бутилки от тъмно стъкло за 75 или 150 мл, пълна с мерителна лъжица.

Следните лекарства са аналози на цетиризин: Alercetin, Aneralgine, Zodak, Cetrin, Cetirinax.

Фармакологично действие на цетиризин

Съгласно указанията, Cetirizine е блокер на хистамин Н1 рецепторите и има подчертан антиалергичен ефект върху тялото.

Употребата на цетиризин в препоръчваната дозировка практически няма седативен ефект, както и антисеротин и антихолинергични средства. Той облекчава хода на алергията и предотвратява неговото развитие. Според ревютата, Cetirizine има противовъзпалителни и антипуритични ефекти.

Повлиява алергичните реакции на ранен етап, намалява миграцията на възпалителни клетки. В по-късен етап от алергията медиаторите се освобождават. Намалява пропускливостта на капилярите, премахва оток на тъканите и спазми на гладките мускули. Премахва кожната реакция до въвеждането на хистамин, специфични алергени и охлаждане (например със студена уртикария).

При пациенти с бронхиална астма Cetirizine според прегледите значително намалява хиперреактивността на бронхиалното дърво, в резултат на освобождаването на хистамин.

Според инструкциите Cetirizine има терапевтичен ефект около час след приема.

Показания за употреба на цетиризин

Съгласно инструкциите, Cetirizine е показан в следните случаи:

  • уртикария, включително хронична идиопатична;
  • алергичен конюнктивит;
  • сезонен и целогодишен алергичен ринит (като симптоматично лечение);
  • дерматози, течащи със сърбеж, включително невродермит, атопичен дерматит.

Метод на приложение на цетиризин и режим на дозиране

Лекарствата или цетиризиновите аналози под формата на таблетки се приемат от деца на възраст над дванадесет години и възрастни с една таблетка на ден, за предпочитане преди лягане.

Деца на възраст между шест и дванадесет години, с телесно тегло по-малко от 30 кг, се приемат на половин таблетка през нощта, с телесно тегло над 30 кг - една таблетка преди лягане. Може да се разделя приемането на едно хапче два пъти (половин таблетка сутрин, половин таблетка вечер).

Цетиризин сироп прилага на деца на възраст от два до дванадесет години, с тегло по-малко от 30 кг, в доза от 5 мл на ден, с тегло над 30 кг - 10 мл на ден.

Деца на възраст над дванадесет години и възрастни приемат 10 ml цетиризин сироп на ден.

Във формата на капки Цетиризин се приема от деца на възраст от една до две години в доза от 2,5 mg (5 капки) на ден. На възраст от две до шест години, дозата е 5 mg (10 капки) на ден. На възраст от шест до дванадесет години децата приемат лекарство или аналог на Cetirizine 10 mg (20 капки) на ден.

Децата на възраст над дванадесет години и възрастните обикновено приемат 20 капки (10 mg) на ден. Лекарството се приема вечер.

Получаването на Cetirizine за прегледи с бъбречна недостатъчност изисква намаляване на дозировката наполовина.

Внимателно трябва да се избере доза за нарушения на черния дроб, особено в комбинация с бъбречна недостатъчност.

Средно продължителността на лечението за сезонни алергии е 3-6 седмици, а за краткосрочни алергии е достатъчно да се вземе лекарството в продължение на една седмица.

Продължителността на лечението с цетиризин при деца на възраст над шест години е до един месец.

Противопоказания

Употребата на цетиризин е противопоказана в следните случаи:

  • бременност и кърмене;
  • свръхчувствителност;
  • тежко бъбречно заболяване.

Съгласно указанията, Cetirizine трябва да се прилага внимателно при пациенти в старческа възраст, тъй като тази група пациенти може да намали гломерулната филтрация. Освен това, трябва да се внимава в случай на предписване на лекарства за хроничен пиелонефрит в средните и тежки стадии.

Лекарството под формата на капки е предназначено за деца на възраст една година. Под формата на сироп, наркотикът може да се приема от деца на възраст над две години. Препоръчва се на таблетките да се предписват от седемгодишна възраст.

По време на прилагането на цетиризин не се препоръчва да се приемат лекарства, които потискат централната нервна система, както и етанол.

Страничен ефект на цетиризин

Според прегледа, цетиризин може да причини следните нежелани реакции:

  • Алергични реакции: уртикария, кожен обрив, ангиоедем, сърбеж на кожата.
  • ЦНС: сънливост, световъртеж, главоболие, мигрена, възбуда, умора.
  • Храносмилателна система: диспепсия, сухота в устата.

Положителните прегледи на Cetirizine показват, че лекарството е най-добре поносимо от пациентите. Обикновено страничните ефекти са преходни.

свръх доза

Предозиране Цетиризин причинява следните симптоми: забавяне, сънливост, тахикардия, слабост, главоболие, забавено уриниране, раздразнителност, умора.

В този случай е необходимо да се извърши симптоматично лечение, да се направи промивка на стомаха и да се вземе активен въглен.

Условия за съхранение на цетиризин

Цетиризин се съхранява на сухо място при стайна температура не повече от три години.

Лекарството под формата на капки след отваряне на бутилката не може да се използва повече от шест месеца и сиропът трябва да се използва в продължение на три месеца от времето на отваряне.

Цетиризин таблетки. p.p.o. 10 mg n10

Цетиризин таблетки 10 mg 20 бр.

Cetirizine 10 mg 10 таблетки

Цетиризин таблетки. p.p.o. 10 mg n20

Цетиризин 10 mg # 10 таблетки

Таблетки цетиризин 10 mg 10 бр.

Табло Cetirizine Sandoz. п.о 10мг n10

Информацията за подготовката е обобщена, предоставена за информационни цели и не заменя официалната инструкция. Самолечението е опасно за здравето!

Човешката кръв "протича" през съдовете под огромен натиск и, ако тяхната цялост е нарушена, може да стреля на разстояние до 10 метра.

В Обединеното кралство съществува закон, съгласно който хирургът може да откаже да извърши операция на пациент, ако пуши или е с наднормено тегло. Човек трябва да се откаже от лошите навици, и може би няма да се нуждае от операция.

Стомахът на човек се справя добре с чужди предмети и без медицинска намеса. Известно е, че стомашният сок може да разтваря дори монети.

Учените от Оксфордския университет проведоха серия от изследвания, по време на които заключиха, че вегетарианството може да бъде вредно за човешкия мозък, тъй като води до намаляване на масата му. Ето защо учените препоръчват да не се изключват напълно от рибата и месото от диетата им.

Когато любовниците целуват, всеки от тях губи 6,4 kcal на минута, но те обменят почти 300 вида различни бактерии.

Според статистиката в понеделник рискът от нараняване на гърба се увеличава с 25%, а рискът от сърдечен удар - с 33%. Бъдете внимателни.

Лице, което приема антидепресанти, в повечето случаи отново ще страда от депресия. Ако човек се е справил сами с депресията, той има всички възможности да забрави за това състояние завинаги.

Повечето жени могат да получат по-голямо удоволствие да размишляват върху красивото си тяло в огледалото, отколкото от секса. Така че, жените, се стремят към хармония.

Според проучванията, жените, които пият няколко чаши бира или вино седмично, имат повишен риск от развитие на рак на гърдата.

При наркотиците за алергии само в САЩ се изразходват повече от 500 милиона щатски долара годишно. Все още вярвате, че най-накрая ще бъде открит начинът да се победи алергията?

В допълнение към хората, само едно живо същество на планетата Земя - куче - страда от простатит. Това са наистина най-верните ни приятели.

Черният дроб е най-тежкият орган в нашето тяло. Средното му тегло е 1,5 кг.

Ако черният дроб спря да работи, смъртта щеше да дойде в рамките на 24 часа.

За да кажем и най-кратките и прости думи, използваме 72 мускула.

Най-високата телесна температура е записана в Уили Джоунс (САЩ), която влезе в болницата при температура 46,5 ° С.

Много хора знаят ситуацията, когато бебето "не излезе" от настинка. Ако през първата година от посещението на детската градина това е нормална реакция на тялото, тогава тя възниква в.

Може Също Да Харесате